نقشه سایت | آمار بازدیدکنندگان |   
 ابزار 
نسخه چاپی نسخه چاپی
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرسهای برگزیده افزودن به آدرسهای برگزیده

تدوین تاریخ شفاهی آب ایران در نیم قرن اخیر
بنیاد آب ایرانیان به عنوان یک موسسه خصوصی، تخصصی و غیر تجاری مستقل با همت تعدادی از خبرگان آب کشور با هدف «تقویت زمینه‌های مشارکت و ارتقای سطح آگاهی‌های همگانی در تجلی مفاهیم، اصول و مبانی مدیریت بهم‌پیوسته منابع آب، نقش‌آفرینی به عنوان پل ارتباطی بین توده مردم و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان بخش آب با استفاده از ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، مدیریتی، فنی و مهندسی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ارائه راهکارها و پیشنهادها با رعایت موازین زیست‌محیطی برای تقویت فرصت‌‌ها و کاهش محدودیتها در مدیریت بخش آب کشور به سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان و مجریان» تاسیس و اخیراً فعالیتهای رسمی خود را آغاز نموده است.

یکی از اصلی‌ترین و مهمترین فعالیتهای این بنیاد تدوین تاریخ شفاهی آب کشور در نیم قرن اخیر، تعیین و اعلام گردیده است. دستیابی به تلقی، برداشت، ارزیابی و قضاوت پیشکسوتان و صاحبان تجارب وسیع و گرانقدر آب در شکل‌گیری و روند تکامل مدیریت و توسعه منابع آب در حوزه مدیریت‌های ستادی و در عرصه سامانه‌های مختلف مدیریت آب، همراه با آگاهی از دیدگاه‌های آنان نسبت به وضع موجود و دریافت رهنمودها و توصیه‌هایشان برای آینده می‌تواند گنجینه‌ای از اطلاعات سودمندی را که برای تحصیل آنها سرمایه‌گذاری سنگین صورت‌گرفته، تشکیل دهد. در واقع تدوین تاریخ شفاهی آب تلاشی در شناخت آنچه که در گذشته روی‌داده و در سینه و حافظه اشخاص جای گرفته، بعلاوه برداشت و نظرات آنان نسبت به رویداهای گذشته و تحلیل بستر اجتماعی و اقتصادی و سیاسی دوران پیش محسوب می‌گردد. روش اصلی جمع‌آوری اطلاعات در رویکرد تاریخ شفاهی مبتنی بر مصاحبه با شرکت‌کنندگان و نقش‌آفرینان در رویدادهای تاریخی مدیریت آب کشور و ضبط، تدوین، و نهایتاً چاپ و انتشار این مصاحبه‌ها با نظر و تائید مصاحبه شوندگان می‌باشد.
با عنایت به موارد فوق، بنیاد آب ایرانیان مصمم است از طریق نظر‌خواهی نسبت به تهیه فهرستی از مصاحبه شوندگان اقدام نموده و سپس طی فرایند زیر ترتیبات لازم را برای انجام مصاحبه با منتخبین فراهم آورد:
·               تعیین کمیته داوری از بین اعضای هیئت موسس بنیاد آب ایرانیان
·               بررسی پیشنهادات رسیده به دبیرخانه بنیاد
·               انتخاب نهایی مصاحبه‌شوندگان
·               تدوین برنامه مصاحبه‌ها
·               انجام مصاحبه
·               پیاده‌سازی مصاحبه و ویرایش آن با نظر مصاحبه‌شونده
·               چاپ و انتشار مصاحبه‌ها
بدینوسیله از کلیه صاحبنظران، مدیران، کارشناسان، دانشگاهیان و محققین و کلیه افرادی که به نحوی با صنعت آب کشور و ابعاد مختلف آن آشنایی کافی دارند تقاضا می‌شود با تکمیل پرسشنامه زیر در خصوص معرفی خود و یا افرادی که صرف‌نظر از مدرک تحصیلی، در طول پنجاه سال گذشته خدمات ارزشمند و برجسته‌ای را در مولفه‌های مختلف ارائه نموده و نقش سازنده‌ای را در مسئولیت‌های خود برای سربلندی و ارتقای بخش آب کشور در عرصه‌های حقوقی و قانون‌گذاری، برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، ستادی، مطالعه، طراحی، اجرا، بهره‌برداری، دانشگاهی و تحقیقاتی داشته‌اند اقدام نمایند. هرچند پیش‌کسوتان و صاحبان اندیشه و تجربه به دلیل سعه‌صدر و منش تواضع‌مندانه معمولاً آمادگی برای اعلام داوطلبی در اینگونه موارد را ندارند لکن بنیاد آب ایرانیان با توجه به هدف مقدس و مهمی که از اجرای این فعالیت دنبال می‌نماید و در ابتدای این اطلاعیه نیز درج گردید، از کلیه پیش‌کسوتان و صاحبان اندیشه و تجربه متواضعانه می‌خواهد که از معرفی خود دریغ نفرمایند.
خواهشمند است افرادی که مایل به معرفی خود یا سایر افراد به عنوان داوطلب می‌باشند فرم ذیل  را تکمیل و ارسال نمایند.


بدیهی است چنانچه فرد نسبت به معرفی خود اقدام نماید، لزومی به تکمیل قسمت معرف نخواهد داشت و چناچه نسبت به معرفی فرد دیگری تمایل داشته باشد بایستی قسمت معرف را تکمیل و ارسال نماید. ضمنا در صورتی که مایل به معرفی خود و سایرین می‌باشید، می‌بایست این فرم را به تعداد افراد تکمیل و ارسال نمایید.
عبدالرضا فروغی، رئیس مؤسسه ۸ مهر ۱۳۸۸ ۰۹:۳۰

 

۰۸:۳۹ دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸
 ورود به سایت 

صفحه نخست | درباره بنیاد | فعالیتهای بنیادی | آشنایی با متخصصان آب | فرهنگ آب | تماس با ما | پیوندها | ارسال خبر | پرسشنامه | ورود به سامانه ویژه اعضا | ثبت نام در سایت | ارسال گذرواژه فراموش شده
طراحی سایت و پورتال، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام