نقشه سایت | آمار بازدیدکنندگان |   
 ابزار 
نسخه چاپی نسخه چاپی
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرسهای برگزیده افزودن به آدرسهای برگزیده

» آشنایی با متخصصان آب » متخصصان دستگاههای دولتی

بمنظور دستیابی به اهداف بالا در ماده (1) این اساسنامه، بنیاد آب ایران اقدامات زیر را در دستور کار و فعالیتهای خود قرار داده است:

1- تلاش و کوشش برای برقراری روابط نزدیک بین توده مردم و دولت، تا ضمن شنوایی نظرات،  مشکلات و نیازهای مردم،  بار دولت را در انجام اعتماد سازی و جلب همکاری عمومی سبک تر کند.
2- تشخیص، تفکیک و توجه به تنگناها و دشواریهای آب کشور در سطوح محلی، منطقه ای، ملی و مرزی و اقدام لازم در قالب اساسنامه مصوب بنیاد آب ایران.
3- گسترش و تقویت روابط کارشناسی و تخصصی داوطلبانه و غیر انتفاعی با کلیه نهادهای دولتی، خصوصی، موسسات حقوقی و افراد حقیقی و همچنین مجامع جهانی پیرامون ارتقای سطح بهره وری از منابع آب کشور و دستیابی به اهداف بنیاد آب ایران با عنایت به خط مشی ها و راهبردهای مدیریت پایدار منابع آب و توجه به ابعاد زیست محیطی و اجتماعی، بخصوص تساوی حقوق همه شهروندان و سهم بران آب از جمله زنان و کودکان.
4- همکاری و همفکری برای انجام طرحهای پژوهشی و علمی در جهت ارتقای سطح بهره وری بهینه از آب، مانند کاهش آب مورنیاز گیاه، اثرات گرمایش اقلیم بر طراحی شبکه های آبیاری و کاهش محصول،  کاهش آلودگی زهاب ها، کاهش تلفات شبکه ها، افزایش راندمانهای آبیاری، مشوق های صرفه جویی، بومی شدن سازه های آبی، کاهش رسوبات مخازن سدها و بسیاری موارد نظیر.
همکاری و همفکری و تعامل با دانشگاهها، نهادهای علمی و فرهنگی داخلی و خارجی و نهادهای مرتبط با منابع آب و خاک و ارایه نتایج دستاوردهای پژوهشی و علمی به مجامع بین المللی.
     5- تلاش و کوشش برای برجسته سازی آسیب ها ، تنگناها و موانع بهره مندی عادلانه تمامی شهروندان ازمنابع آب کشور ،  برای تاثیر گذاری در تصمیم سازی های مدیریت منابع آب و خاک ایران در سطوح محلی،منطقه ای و ملی  با بهره گیری از خرد جمعی و تجارب گوناگون کارشناسی قابل دسترس و در چارچوب مفاهیم توسعه پایدار.
     ارایه نتایج برجسته سازی آسیب ها و تنگناهای آب کشورهمراه با راهبرد ها و راهکارها به مقامات ذیربط و ایجاد فضای رایزنی، گفتگو و تبادل نظر تا حصول اتفاق رای.
    6- ارتقا سطح آگاهی عمومی از دشواری ها ، تنگناها و بخصوص محدودیت منابع آب کشور،  بمنظور جلب همکاری و مشارکت هر چه بیشتر فرد فرد شهروندان در ارزش گذاری به آب و نشرفرهنگ مصرف، بهره وری و صرفه جویی.
     7- تلاش و کوشش برای تدوین چشم انداز یا منظر آب 25 ساله  کشور در چارچوب توسعه پایدار برای کاهش بیماریها و مرگ و میر ناشی از آب، دسترسی همه شهروندان به آب و بهداشت کافی، استقرار و کاربری مدیریت بهم پیوسته آب و خاک  کشور در بخش های کشاورزی – صنعت، شهری، روستایی و خانگی.
     8- تلاش و پیگیری برای آسیب شناسی طرحهای اجرا شده آب کشور در پنجاه سال اخیربا استخراج نکات ضعف و قوت آنها برای تقویت بنیه کارشناسی و مدیریتی کشور، بمنظور دوری گزیدن از تکرار نواقص گذشته در طرحهای آینده.
     .9- . تشویق و پیگیری موضوع مستند سازی طرحهای در دست اجرا و پیگیری استمرار آن،  تا آنجا که در کشور نهادینه شود. انجام مصاحبه تاریخ شفاهی و جمع آوری اسناد و مدارک طرحهای اجرا شده و ثبت تجارب  قدیمی و موجود برای تقویت حافظه تاریخ صنعت آب ایران .
     10- تلاش و کوشش برای تدوین ضوابطی برای ارزیابی طرحهای اجرا شده آب کشور در یک فاصله زمانی(مثلا 5 سال)  بعد از خاتمه طرح یا آغاز دوران بهره برداری بمنظور مقایسه  نتایج حاصل از اجرای طرح،  با اهداف مطالعاتی دستگاه اجرایی و مهندس مشاور. فعالیت برای بررسی و نتیجه گیری تفاوتها و پیگیری اصلاح نواقص.  نتایج چنین مقایسه ای،  تجارب ذیقیمتی در اختیار توان علمی ، مهندسی و کارشناسی ، خصوصا نسل های آینده برای احتراز از تکرار معایب خواهد گذارد.
12- کسب آگاهی از طرحهای مطالعاتی و اجرایی کلیدی آب و خاک کشور، طرحهای مربوط به آبهای مشترک و همچنین طرحهای انتقال حوضه به حوضه. ارایه پیشنهاد ها و نظرات کارشناسی به نهاد های ذیربط در صورت نیاز.
13- کسب آگاهی از کیفیت و کفایت طرحهای مطالعاتی و آبخیز داری حوضه های آبریز بالا دست سدهای مخزنی کشور، بمنظور حصول اطمینان از برقراری شرایط مناسب و مطلوب کاهش بار رسوبات مخازن سدها و تطویل عمر آنها. تدوین نظرات و پیشنهاد های کارشناسی برای ارتقای سطح آبخیز داری کشور.
14- همکاری نزدیک با وزارت نیرو و سازمانهای ذیربط برای تکمیل و رفع کمبودهای آمار و اطلاعات طرحهای در دست بهره برداری کشور و تسهیل دسترسی به آنها.
15- توجه به آند سته از طرحهای کلیدی آب و خاک کشور که بدلایلی با رکود وافت بهره وری روبرو شده اند. بررسی آنها،  و اعلام آمادگی برای ارایه مشورت های کارشناسی و تخصصی، بمنظور خروج آنها از بحران و رکود،  تا برقراری وضعیت مطلوب.
16    توجه به ساختار حرفه مهند سین مشاور کشوردر بخش آب و خاک  و تلاش برای اعتلای این حرفه از طریق رایزنی با نهادهای دولتی ذیربط در جهت قانونمندی و پایبندی بیشتر به اخلاق مهندسی و استقلال رای حرفه ای . ارزش یابی مستمر محصول مشاورین در انطباق با مصالح جامعه در سطوح محلی، منطقه ای و ملی از طریق تدوین  ساز و کارهای مناسب .
17- همکاری و همفکری با نهادهای دولتی و سندیکای پیمانکاران و سازندگان جهت تخفیف تنگنا ها و دشواریهای ساخت و ساز طرحهای آب کشور.
 18- همفکری و همکاری با قوای سه گانه کشور برای ایجاد زیرساخت های قانونی و اجرایی بمنظور حفاظت از منابع آب و خاک  کشور مانند بازنگری قوانین جامع آب ، قوانین زمین بخصوص جلوگیری از خرد شدن اراضی موروثی وممانعت از توسعه شهرها در اراضی محدود کشاورزی، ازبین رفتن شالیزارهای شمال در کام شهر ها و شهرکها،  در چارچوب طرح آمایش سرزمین.
19- همکاری برای ایجاد زمینه مناسب و جذاب برای افزایش سرمایه گذاری دولت، بخش خصوصی، بانکها و سایر نهادهای مالی درصنعت آب کشور.
20- تشویق و ترغیب دیگر نهادهای مربوط به آب و آبیاری برای تنظیم تاریخ درخشان آب و آبیاری و سد سازی ایران و همچنین تحلیل معکوس سامانه های آبی تاریخی از نظر زمان و میزان تولید وچگونگی اقتصاد ایران در مقاطع مختلف تاریخی.
21- تلاش برای حفظ میراث فرهنگی کشور در برخورد با مسایل آب و صیانت از سازه های باستانی آب.

 

۰۸:۳۹ دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸
 ورود به سایت 

صفحه نخست | درباره بنیاد | فعالیتهای بنیادی | آشنایی با متخصصان آب | فرهنگ آب | تماس با ما | پیوندها | ارسال خبر | پرسشنامه | ورود به سامانه ویژه اعضا | ثبت نام در سایت | ارسال گذرواژه فراموش شده
طراحی سایت و پورتال، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام